Skocz do zawartości
Gość Zooki

Co mi grozi za jazdę pod wpływem?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zooki

Witam serdecznie. Mam problem, bo jadąc pod wpływem (wykazało mi 0,3 promila) alkoholu spowodowałem wypadek - jest to pierwsza taka sytuacja w moim życiu bo normalnie nie jeżdżę po alkoholu. Nie udzieliłem pierwszeństwa osobie jadącej motocyklem. Pan złamał nadgarstek i nogę. Jakich mogę się spodziewać konsekwencji ze strony policji i ubezpieczyciela OC mojego pojazdu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Maciek

Witaj Zooki. Problem w tym, że w Polsce dopuszczalna jest jazda samochodem do 0,2 promila, a Ty miałeś 0,3 więc jest to tak zwany stan po spożyciu alkoholu. Dobrze, że nie wykazało powyżej 0,5 bo to już byłby stan nietrzeźwości i byłoby to zakwalifikowane jako przestępstwo. W Twoim przypadku mówimy o wykroczeniu, więc zapewne dostałeś 10 punktów karnych, grozi Ci kara grzywny lub areszt do 30 dni no i zakaz prowadzenia samochodu od 6 miesięcy do 3 lat. Osoba jadąca motocyklem doznała poważnych obrażeń, więc nie obędzie się bez sprawy sądowej na której to Sąd wyda wyrok i wskaże, czy będziesz musiał odbyć karę więzienia czy skończy się na zawiasach lub karze grzywny czy też umorzeniu. Pewnie będziesz musiał zapłacić nawiązkę dla poszkodowanego. Nie wiem jednak jak wygląda sprawa ze strony ubezpieczyciela

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Pola

Dzień dobry chłopaki. W przypadku jazdy w stanie po spożyciu alkoholu i spowodowaniu wypadku, gdzie poważnie poszkodowana jest inna osoba nie obędzie się bez sprawy sądowej na której Sąd zapewne zasądzi nawiązkę - tak jak napisał Maciek. Dodatkowo ten poszkodowany może starać się o odszkodowanie z twojego ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie (za szkodę na motocyklu, zadośćuczynienie za ból i cierpienie, zwrot kosztów itp). Niestety po zakończeniu sprawy ubezpieczyciel na zasadzie regresu ubezpieczeniowego zwróci się do Ciebie z żądaniem poniesionych przez nich kosztów. Ubezpieczalnie nie obejmują swoją ochroną sytuacji, gdy sprawca jechał pod wpływem alkoholu, zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał prawa jazdy). Tak więc radzę Ci zbierać pieniądze bo może to być spora kwota łączna. Nie chcę Cię tutaj pouczać, ale mam nadzieję, że to Cię czegoś nauczy i że nie będziesz już jeździł samochodem po alkoholu. Radzę zainwestować w alkomat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej. Że strony policji zwykle będzie to około 10 punktów karnych. Od natychmiastowej utraty prawa jazdy chroni Cię jedynie fakt, ze nie przekroczyłeś pewnej granicy w promilach, po przekroczeniu której uznany zostałby jako nietrzeźwy. Możesz jednak nadal utracić prawo jazdy na okres od 3 mies do 3 lat. Co do odszkodowania to tutaj wszystko zależy od szczegółow sytuacji, ubezpieczycieli i innych formalności.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz szczęście, za mało promili we krwi aby zostałoby ci zabrane prawo jazdy. Jasne, możesz je stracic na nie do końca określony okres ( między 3 mies a 3 lata ) ale na pewno nie stracisz prawa jazdy juz na zawsze. Prawdopodobnie jedyna kara dla ciebie to bedzie 10 punktów karnych. I na tym się skończy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy naprawdę mocnym upiciu alkoholowym możesz zostać zatrzymany i aresztowany na tak zwaną "wytrzeźwiałkę". Twój samochód będzie odholowany na twój koszt oraz prawdopodobnie stracisz prawo jazdy na okres do 3 lat. Jednak w twoim przypadku raczej skończy się na 10 punktach karnych. No i pewnie jakiś mandat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi