Skocz do zawartości
Gość Jacek

Odgrzybienie klimy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jacek

Mam pytanie, czy ktoś sam odgrzybiał klimę w aucie i jest w stanie podpowiedzieć jak to zrobić i jaki preparat do tego użyć, ale cos poleconego i sprawdzonego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Bolo

Jest wiele preparatów, których możesz użyć samemu. Nie pamiętam jakiej to był firmy w nazwie miał 44 - czy jakoś tak. Pamiętam, że wystarczy wtłoczyć preparat - wcześniej wstrząsając do kratek wentylacyjnych... do preparatu dają sondę giętą (taki wężyk) trzeba odczekać parę minut wywietrzyć autko i jest całkiem sympatycznie. 
Nie odkazisz żadnym z tych preparatów klimy, ale kanały wentylacyjne dość skutecznie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdaję sobie sprawę, że sprawna i oczyszczona klimatyzacja wpływa na komfort pasażerów ale i na nasze zdrowie - trzeba więc raz na jakiś czas zafundować autu odgrzybianie klimy. Jak rozpoznać, że już trzeba to zrobić i mniej więcej jak często należy odgrzybiać klimatyzację? Słyszałem, że są dwie metody odgrzybiania: poprzez ozonowanie oraz czyszczenie chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym się różnią?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klimatyzacja jest bardzo fajnym elementem wyposażenia, tym bardziej podczas upałów, ale nie da się ukryć, że generuje sporo wilgoci. Jak wiemy grzyby i bakterie bardzo lubią wilgoć, więc w klimatyzacji często hodujemy takie właśnie twory. Ich długotrwałe wdychanie może być niezdrowe, tak więc zaleca się odgrzybianie klimy minimum raz w roku.

- Ozonowanie to zastosowanie gazu działającego utleniająco, co zabija większość pleśni, grzybów czy bakterii. Możesz się udać do warsztatu wykonuącego taką usługę profesjonalnie algo kupić sobie generator ozonu do domowego użytku (około 500zł).

- Czyszczenie chemiczne to zastosowanie środków chemicznych w areozolu - środki te mają również za zadanie zabić grzyby i bakterie, dobrze jest zastosować taki do czyszczenia parownika. Można zlecić taką robotę mechanikowi albo samemu wyczyścić układ.

Obie metody są dobre o ile zastosuje się dobrej jakości produkty. Można też je połączyć, czyli najpierw przeprowadzić czyszczenie chemiczne a potem ozonowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć. Sam zastanawiam się nad odgrzybianiem, bo zacząłem czuć nieprzyjemny zapach po włączeniu klimy. Wiem, że można to zlecić mechanikowi, ale ciekawi mnie w jaki sposób można się do tego zabrać samemu. Jeśli operacja ma mi zająć pół godziny to wolałbym ogarnąć to sam nawet w niedzielę przed obiadem a nie jeździć po mechanikach, bo nie mam na to czasu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samodzielne odgrzybienie klimatyzacji jest dosyć szybkie, ale aby miało to ręce i nogi, trzeba kupić porządny preparat a nie najtańsze badziewie. Trzeba więc najpierw zamówić na necie produkt albo kupić w sklepie motoryzacyjnym a potem poświęcić chwilę czasu na samo odgrzybienie. Są różne możliwości:

- Metoda na granat - kupno odgrzybiacza w puszce (np. z K2 kosztuje około 15 zł). Na podłodze za przednim fotelem kładziesz folię a na to granat. Włączasz klimę w obiegu zamkniętym i otwierasz puszkę. Zamykasz auto na 10 minut i w tym czasie preparat poprzez obieg zamknięty wnika do każdego miejsca w układzie klimatyzacji. Potem pozostaje dobrze auto wywietrzyć.

- Pianka do odgrzybiania - taki produkt można też kupić z K2 za około 15 zł. Przy tym preparacie trzeba zaaplikować piankę bezpośrednio do wentylacji poprzez wlot powietrza.

- Można kupić generator ozonu (500 zł) i wtedy również włącza się klimę w obiegu zamkniętym, w środku auta włączamy urządzenie, zamykamy drzwi (na czas wskazany w instrukcji) a potem wietrzymy.

Ja osobiście polecam pierwszą opcję. Tania i sprawdzona. ozonowanie jest super, ale trzeba zainwestować w to kilkaset złotych (ale mam urządzenie na stałe).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi