Skocz do zawartości
Mateusz

Wymiana tarcz hamulcowych - porady

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Będę wdzięczny za małą dawkę informacji o tarczach hamulcowych. Interesuje mnie:

• jak często powinno się je wymieniać? jest limit kilometrów czy przedział czasu?
  • jakie są objawy zużytych tarcz hamulcowych? na co zwracać uwagę?
  • jakie tarcze do swojego samochodu kupić?
  • jaki jest koszt wymiany tarcz u mechanika?

Pytam, bo i ja i rodzice kupiliśmy niedawno samochody i mechanik mówił, że trzeba te tarcze już wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej! Z tego co wiem, to tarcze powinno się wymieniać między 60.000 a 80.000 kilometrów. Ale oczywiście dużo zależy od stylu jazdy. Przy agresywnej jeździe albo jeśli auto jeździ tylko po mieście i co chwilę się hamuje to tarcze szybciej się zużyją (nawet po jakiś 40.000 km). Z kolei jeśli użytkownik jeździ spokojnie, również na trasach, stara się hamować silnikiem i stosuje się do zasad ecodrivingu, to tarcze dłużej wytrzymają (nawet do 90.000 km). Tarcze hamulcowe warto regularnie sprawdzać a jak już dochodzi do bicia podczas hamowania skutkującego trzęsieniem kierownicy, to jak najszybciej należy wymienić tarcze. Ja przeważnie kupuję tarcze z Bosha i nie narzekam. Cenę tarczy możesz sprawdzić na necie - ja płacę u swojego mechanika 120 zł za wymianę tarczy i klocków za stronę.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też u mechanika płacę 100-120 zł za stronę. W serwisie ASO byłoby pewnie dwa razy drożej.... słyszałem że Boshe są dobre, ale ja od lat kupuję Zimmermany i się jeszcze nie zawiodłem, więc nie zmieniam marki. Po wymianie jednak trzeba dbać o tarcze, żeby układ hamulcowy, który dba o nasze bezpieczeństwo był w dobrej kondycji i długo wytrzymał. Należy pamiętać o wymianie płynu hamulcowego, starać się hamować silnikiem a nie tylko hamulcem, i co ważne, omijać zdradliwe kałuże, które mogą być głębokie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spytałem ostatnio o ta sprawę mojego znajomego mechanika i u niego koszt za stronę to ( w zależności od wielkości i typu danego modelu ) 150 - 180 zł. Nie jestem pewien czy to jest jakaś dobra cena ponieważ nie bardzo miałem jakiekolwiek porównanie ale możesz się chyba u mechaników spodziewać podobnych cen.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnosząc się do wpisu @Ambrozakowsky to cena takiej usługi u Twojego mechanika, jest jak najbardziej przystępna. Oczywiście, szukając i szukając znajdziesz tańsze oferty, ale wątpię aby w takich przypadkach jakość usługi była warta jakichkolwiek pieniędzy. 

Polecam ci dlatego zostać przy obecnym mechaniku - oczywiście jeśli jesteś zadowolony z jego usług.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć. Od siebie dodam, że naprawdę warto jest upewnić się co do jakości wykonywanych usług, przez mechanika, który będzie się podejmował wymiany naszych tarcz hamulcowych. 

Oczywiście jest to kwestia bezpieczeństwa. Nie wyobrażam sobie wyjazd z domu w samochodzie, gdzie tarcze hamulcowe posiadają jakąś wadę, bądź są złe założone.

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tercze hamulcowe z zasady wymienia się co 50 000/60 000 km . Za jedną tercze zapłacisz do 150 zł. Polecam regularnie sprawdzać tercze jeśli odczujesz jakieś bicie na kierownicy to znaczy że czas wymienić tercze 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z reguły tarcze hamulcowe wymienia się co 50 000 km . Jeśli odczuwasz jakieś słabe hamowanie pojazdu to polecał bym najpierw pojechać do mechanika żeby sprawdził czy się opłaca wymiana tarcz  na nowe . Najczęściej tarcze nowe już dobrej firmy zanaja się od 150 zł .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem zależy to od jakości i typu zakupionych tarczy hamulcowych jednak wyznacznik podany wyżej przez Janka wydaje się być swego rodzaju granicą. 50 000 km jest optymalnym czasem na wymianę, chyba, że wcześniej zauważymy jakieś dość osobliwe problemy z nimi związane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi