Skocz do zawartości
Gość Victor

Ochrona lakieru przez wosk, politurę lub AIO?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Victor

Witam. Niedługo kupuję nowe auto i chcę założyć powłokę ceramiczną bo niestety ze względu na miejsce zamieszkania i moje zainteresowania często jeżdżę po kiepskich jakościowo drogo. Słyszałem jednak, że są tańsze sposoby zabezpieczania lakieru a mianowicie woski naturalne albo syntetyczne, politury albo AIO. Czym się różnią i czy faktycznie ich nałożenie chroni lakier. Korzystalibyście z nich czy dalibyście założyć powłokę ceramiczną?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć Victor 🙂 moim zdaniem powłokę ceramiczną warto założyć na aucie kupionym z salonu luk kilkulatku - wtedy ważne jest to, żeby utrzymać lakier w jak najlepszej kondycji. Nałożenie powłoki ceramicznej w serwisie to spory koszt i nie widzę sensu jego ponoszenia np. przy 10 czy 15 letnim samochodzie, który będzie jeździł po kiepskich drogach. Niestety taka powierzchnia nie chroni od wszystkich uszkodzeń mechanicznych. Moim zdaniem super wyjściem są pasty AIO, które zapewnią Ci i usunięcie niewielkich rys, wypełnią niewielkie rysy, zostawią ładną gładką powłokę i ochronią lakier przed wilgocią i zabrudzeniami. Sam taką stosuję raz na kilka miesięcy. Plus jest taki, że taką pastę możesz położyć sam więc będzie to koszt tylko produktu i trochę Twojego czasu. Oczywiście wosk czy politura też się sprawdzą ale w przypadku AIO masz kilka plusów w jednym produkcie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Słyszałem o paście AIO i podobno to fajna opcja ale trzeba pamiętać że woski czy AIO różnią się trochę właściwościami i stosuje się je w trochę innych sytuacjach. AIO oprócz zabezpieczenia oferuje też wypełnienie rys. Wosk naturalny z kolei chroni lakier przed promieniami UV, wodą, wilgocią czy przed zabrudzeniami a dodatkowo łatwiej się takie auto myje - plusem jest też delikatnie przyciemnienie koloru. Efekt po nałożeniu wosku utrzymuje się kilka tygodni a w przypadku wosków syntetycznych jeszcze dłużej. Ja przykładowo stosuję wosk naturalny, ale jeżdżę względnie mało i po dobrych jakościowo drogach. Jeśli Tobie bardziej chodzi o eliminację rys i zabezpieczenie lakieru to pasta AIO będzie dla Ciebie lepszą opcją.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hejka chłopaki 🙂 parę miesięcy temu kupiłem sobie BMW i chciałbym o nie fajnie zadbać i nałożyć wosk naturalny albo syntetyczny. Wcześniej miałem starego opla więc nie widziałem potrzeby stosować się do zasad auto detailingu a na produktach instrukcja nakładania jest bardzo uboga. Czy ktoś mógłby mi napisać co po kolei trzeba zrobić, żeby był super efekt ale żeby lakieru nie uszkodzić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejsze zasady przy woskowaniu to:

- po pierwsze bardzo dokładne oczyszczenie lakieru,

- dokładnie odtłuścić powierzchnię lakieru przed woskowaniem (bez względu na rodzaj wosku),

- nie wolno nakładać wosku na nagrzany np. w upale lakier bo wosk za szybko wyschnie,

- nie można stosować brudnych szmatek z użytku domowego - kup ściereczki z mikrofibry lub pady piankowe,

- możesz albo polerować ręcznie (długo) albo maszynką polerską (trzeba uważać),

- po nałożeniu wosku wystaw auto na słońce, aby dokładnie związał się z lakierem i żeby się utwardził.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi