Skocz do zawartości
Gość Mechanik Franek

Jak prowadzić warsztat, żeby przynosił zyski?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mechanik Franek

Witam serdecznie 🙂 mam 20 lat i od ponad roku pracuje w warsztacie mechanicznym a i wcześniej sobie dorabiałem będąc w technikum, dodatkowo sam od 2 lat naprawiam samochody znajomym. Obok mojego domu mam warsztat i chciałbym zarejestrować działalność, aby zarabiać na siebie a nie na kogoś. Samo założenie działalności ok, ale co zrobić, żeby później warsztat jak najlepiej funkcjonował? Będę wdzięczny jeśli któryś z fachowców podzieli się z młodszym kolegą po fachu doświadczeniami 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Pola

Witam serdecznie 🙂 mój znajomy jest mechanikiem samochodowym i zawsze mówi, że aby utrzymać się na tym rynku przy dużej konkurencji to trzeba:

- szkolić się, szkolić i jeszcze raz szkolić,

- stosować dobrej jakości produkty,

- uczciwie tłumaczyć klientom co z czego wynika i czemu cena jest taka a nie inna,

- nie zaniżać cen, bo ktoś może pomyśleć że usługa jest mniejszej jakości niż u konkurencji,

- dbać o szczegóły i dwa razy wszystko sprawdzać,

- być ciekawym i starać się podchodzić do problemów nieszablonowo,

- sobą, warsztatem i swoimi usługami pokazywać się z najlepszej strony, bo najlepszą reklamą jest poczta pantoflowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Kamillo

Pola jak najbardziej ma rację - wiele z tych zasad sam stosuję z powodzeniem od kilku lat. Jednakże pozwolę sobie coś dodać:

- warto inwestować w produkty energooszczędne - przełoży się to na większe oszczędności a więc większy zysk - plus jesteśmy eko 😄

- trzeba działać na dobrych jakościowo produktach, zadbać o ergonomię na miejscu pracy, przeprowadzać szkolenia BHP.

- szkolić się nie tylko mechanicznie ale pogłębiać wiedzę o produktach np. lakierach.

- jak największe ograniczenie i utylizacja odpadów - wydajemy mniej i jesteśmy eko 😄

- odpowiednie dobranie pracowników, którzy wykonają robotę jak należy i zgodnie z technologią.

- właściwy dobór partnerów biznesowych i dostawców - ja mam ulubioną lakiernię, sklep z częściami, szrot i sprzedawcę na allegro, na których od kilku lat zawsze mogę polegać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich. Osobiście uważam, że powinieneś postawić w głównej mierze na jakość wykonywanej usługi. Kiedy pierwszy klient wyjedzie z twojego warsztatu zadowolony to jestem tego pewien, że jak najszybciej opowie o twoim warsztacie znajomym i nakłoni ich chociażby do przeglądu swojego samochodu właśnie w twoim warsztacie. Jeśli zachowasz dobrą jakość i reputację w swojej działalności to oni również będą zachwyceni opowiadać kto tak pięknie potrafi naprawić samochód. Jasne, że początki łatwe nie będą, ale tak naprawdę w żadnej branży nigdy takie nie były i nie będą. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie. Ja na twoim miejscu oprócz oczywiście zastosowania się do porad kolegów i koleżanki wyżej postawiłbym w dużym stopniu na marketing i dobrą reklamę. Przełoży się to odrazu na liczbę klientów a co za tym idzie pracy, którą można się pochwalić wykonując ją z cudowną jakością. A jak już wszystko się rozkręci to wystarczy utrzymać jakość różnego rodzaju usług na takim poziomie aby ludzie o twoim warsztacie mówili jedynie dobre rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście jakość i odpowiedni marketing. Jakość usług sprowadzi do ciebie stałych, lojalnych klientów, co oczywiście daje tobie nowe możliwości ( na przykład programy lojalnościowe ). Marketing natomiast sprowadzi do ciebie nowych klientów, którzy ocenią twój warsztat na podstawie jakości właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem najlepszym pomysłem, aby utrzymać wymienionych wyżej klientów przy sobie są właśnie programy lojalnościowe. Przykładowo po 5 wizytach u mechanika dostajemy darmowy przegląd lub jakieś fajne zniżki na części zamienne. Gwarantuje nam to o wiele więcej zleceń a co za tym idzie przekłada się to na zarobki naszego warsztatu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Programy lojalnościowe to super pomysł. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na szczególnie ostrożne dobieranie obsługi. Ostatnio byłem świadkiem tego, że taki właśnie lojalny klient obiecał swojemu mechanikowi, że więcej już się nie zobaczą, po tym, jak chamsko został on potraktowany przez jednego z pracowników warsztatu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,  jeśli chodzi o lepsze prowadzenie warsztatu samochodowego to musisz dbać o stanowiska , ceny na zaprawę samochodu nie mogę być przesadne , jeśli naprawisz jakieś auto to sprawdzaj kilka razy naprawią część,  staraj się tłumaczyć właściwie jaka część jest do naprawy  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od zawsze uważałem i dalej będę uważał, że prowadzenie dobrego warsztatu wymaga dobrej jakości. Jeśli ludzie zaufają, że nie wymyślasz nie potrzebnych kosztów, albo nie będą się martwić o terminy czy coś w tym stylu, że naprawdę różnica 100zł to dla nich nic w porównaniu z pewnością zadowolenia z usługi dobrego mechanika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi