Skocz do zawartości
Gość Norbert

Potrącenie pieszego na parkingu pod supermarketem

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Norbert

Witam. Byłem na zakupach w jednym z supermarketów. Parking jest bardzo duży. Wyjeżdżając z parkingu sprawdziłem lusterka i zacząłem cofać. Nagle usłyszałem uderzenie. Wyszedłem z auta i okazało się, ze potrąciłem starszą Panią. Nakrzyczała na mnie, że nie patrzę na drogę a ja na nią, że ona nie patrzy gdzie idzie. Wezwała policję i uznali moją winę. Moim zdaniem powinna być obopólna wina, bo ok, mogłem nie zauważyć i to mój problem ale z drugiej strony ludzie na parkingach chodzą jak święte krowy i w ogóle nie uważają. Czemu mam odpowiadać za to, że babka nie patrzała gdzie idzie.... czy mam rację? Czy mogę się starać o odszkodowanie od niej za uszkodzony samochód?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Wojtek

Hej. Wydaje mi się, że na takich parkingach przy dużych sklepach jest strefa ruchu, a więc niestety to piesi są świętymi krowami i mogą się swobodnie poruszać i to na kierującym leży obowiązek upewnienia się, że może bezpiecznie wyjechać z miejsca parkingowego. Mi też się to nie podoba, bo niestety faktycznie ludzie nie patrzą gdzie idą i wchodzą pod koła samochodu, bo myślą że mogą (zero instynktu samozachowawczego). Obawiam się więc, że nie uda Ci się uzyskać od Pani odszkodowania za uszkodzony samochód.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Pola

Tak naprawdę wiele zależy od tego, czy ten parking znajdował się w strefie ruchu czy w strefie zamieszkania. W stresie zamieszkania to pieszy ma pierwszeństwo. W strefie ruchu teoretycznie obowiązują normalne zasady ruchu drogowego więc miałbyś szansę na odwołanie. Sprawdź to i ewentualnie nie przyjmij mandatu - niech sąd zdecyduje kto był winny. Jeśli uznają, że ta Pani wtargnęła pod Twój samochód, to będziesz mógł starać się od niej o odszkodowanie. Jeśli nie masz na to chęci i ochoty, to ubezpieczyciel pewnie wypłaci Pani z Twojego OC odszkodowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi