Skocz do zawartości
Gość Magda

Konsekwencje dla kierowcy, który potrącił dziecko na pasach

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Magda

Witam serdecznie. Mam 10 letnią córkę, która wracała ze szkoły i została potrącona na pasach przez kierowcę. Byłam na policji i powiedziano mi, że umarzają postępowanie co do tego sprawcy ponieważ świadkowie zeznali, że to moja córka wtargnęła na pasy. To w końcu dziecko, mogła źle przeanalizować sytuację na drodze, ale kierowca chyba też powinien dojeżdżając do pasów zachować szczególną ostrożność!? Czy faktycznie ta osoba może uchylić się od odpowiedzialności? Moja córka ma spore obrażenia - czy możemy starać się o odszkodowanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Karolina

Witam serdecznie. Nie chce nic insynuować, ale jeżdżąc samochodem widzę masę dzieciaków, którzy wchodzą na drogę bez spojrzenia na nią z nosem w telefonie. Jest to przerażające. Mnie rodzice uczyli, że nawet przed przejściem dla pieszych patrzymy lewo-prawo-lewo i dopiero jak jest wolno to przechodzimy. Oczywiście, córka jest tylko dzieckiem, ale widocznie nie została nauczona bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Jeśli faktycznie Twoja córka wtargnęła pod samochód i kierowca nie miał możliwości wyhamować, to ta osoba może się starać o ewentualne odszkodowanie od Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Pola

Kodeks cywilny mówi o tym, że osoba, która nie ukończyła 13 roku życia, nie posiada zdolności do czynności prawnych. Nie można więc dziecku do 13 roku życia przypisać zarzutu winy. Tak więc nie można pociągnąć takiej osoby do odpowiedzialności cywilnej za jej czyny. Jednakże za czyny dziecka odpowiada rodzic.

Reasumując:

- Twoja 10 letnia córka miała prawo poruszać się sama po ulicy wracając ze szkoły, więc Tobie i Twojemu mężowi nie grozi odpowiedzialność karna za jakieś zaniedbania.

- Sprawa przeciwko kierującemu może być umorzona, jeśli to Twoja córka spowodowała wypadek.

- Twoja córka może starać się o odszkodowanie z OC pojazdu który ją potrącił (może kierowca jechał za szybko, albo mógł zareagować wcześniej itp., ale ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przyczynienie dziecka czyli np. patrzenie w telefon i wtargnięcie na jezdnię.

- Jeżeli Twoja córka spowodowała wypadek w skutek którego doszło do uszkodzenia samochodu, właściciel ma prawo żądać od Was pokrycia kosztów naprawy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, rozumiem, ze możesz czuć się bardzo oburzony i zdenerwowany tym, że ktoś potrącił na pasach twoją córkę. Ale żeby patrzeć trzeźwo na takiego typu sytuację musimy przede wszystkim spojrzeć ta nią obiektywnie. Skoro policja postanowiła umorzyć sprawę, to nie ma opcji, że zrobili to bezpodstawnie. Ja na twoim miejscu nie drążyłbym tematu i porozmawiał an spokojnie z córką, żeby bardziej uważała przy przejściu przez ulicy, ponieważ bardzo prawdopodobne, że to jednak ona miała znaczną winę po swojej stronie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi