Skocz do zawartości
Gość Marek

Sprowadzenie samochodu z Niemiec

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marek

Witam serdecznie. Mój kuzyn mieszka w Niemczech niedaleko Berlina i zawsze mówi że tam samochody używane są dużo tańsze i w lepszym stanie niż u nas. Jak dwa lata temu kupiłem dla żony Yariskę za 12 tysięcy to powiedział że taką samą dostałbym w Niemczech za 2000 euro. Teraz planuję wymienić samochód rodzinny na nowy i zastanawiam się czy kupić tu bez problemów czy w Niemczech z pomocą kuzyna i trochę się umęczyć ale zaoszczędzić. Myślałem o Audi A4 albo A6. Mój budżet to 25.000 zł. Myślicie że opłaca się sprowadzić zza granicy? Jak wygląda sprawa z opłatami?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Puma

Hej! Żeby sprowadzenie auta z Niemiec się opłacało musisz pamiętać o kilku rzeczach:

- trzeba znaleźć naprawdę dobrą okazję i mieć pewność, że nie ma ukrytych uszkodzeń - może to sprawdzić Twój kuzyn umawiając się najpierw ze sprzedającym na jazdę próbną i oględziny. Nie radzę jechać w ciemno bo coś tam się kupi...

- podlicz koszty dojazdu do Niemiec, opłat związanych z rejestracją i sprawdź ile za taki pojazd musiał byś dać w Polce - wtedy zobaczysz czy jest to opłacalne.

- kup samochód którym możesz wrócić na kołach, bo laweta wyjdzie zbyt drogo (to dobra opcja dla mechanika, który kupuje uszkodzone, naprawia po kosztach i sprzedaje z zyskiem).

- dokładnie sprawdź wszystkie dokumenty, żeby mieć pewność, że masz wszystko (dowód własności, dowód rejestracyjny, potwierdzenie przeglądu stanu technicznego, analizę składu spalin, książkę serwisową i kartę pojazdu o ile została wydana).

- załatw wszystkie formalności w Niemczech i w Polsce.

Powodzenia!! 😁

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Kazar

Puma ma rację - sprowadzenie nie zawsze jest opłacalne. Trzeba mieć pewność, że kupujesz samochód w bardzo dobrym stanie i za dobrą cenę. Sprowadzony samochód trzeba przerejestrować. W urzędzie celnym musisz uiścić opłaty akcyzy, która wynosi 3,1% wartości samochodu (przy 25.000 będzie to 775 zł) w przypadku aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm lub 18,6% dla większych silników - więc takich nie opłaca się brać. Nie kombinuj też z ceną na umowie, bo jak urzędnicy zobaczą że jest podejrzanie niska to sami sobie wyliczą akcyzę. . Trzeba też przetłumaczyć  dokumenty z niemieckiego na polski i jest to około 200-300 zł. Dodatkowo płacisz prawie 100 za przegląd.  Rejestracja samochodu, wyrobienie tablic i karty pojazdu to kolejne 256 zł. Łącznie więc powinieneś się zamknąć z opłatami do 1500 zł przy zakupie pojazdu za 25.000 zł. Reasumując z Niemiec warto sprowadzać droższe auta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja osobiście nie jestem fanem sprowadzenia auta zza granicy, ale może dlatego, że sam się kiedyś nadziałem sprowadzając auto z Niemiec. Chciałem kupić Audi A4 w kombiku, bo w Polsce były drogie i pojechałem do Niemiec razem z kumplem, który ma lawetę i po kosztach i za flaszkę pojechał ze mną. Przywieźliśmy auto uszkodzone, wyglądało na lekką stłuczkę więc mega się ucieszyłem. Zapłaciłem wszystkie opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu i jak oddałem go do kumpla mechanika to okazało się, że z naprawy o jakiej myślałem (za jakieś 2000 zł) zrobiła się naprawa za 8000 zł.... wyszedłem wiec na tym jak Zabłocki na mydle bo straciłem tylko masę czasu a i tak nie zaoszczędziłem ani grosza. Trzeba było kupić na miejscu i tyle....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem to, czy opłaca się sprowadzać samochód zza granicy jest zależne tylko i wyłącznie od twoich osobistych umiejętności. Jest to pewnego rodzaju nisza działalności, która potrafi być niezwykle opłacalna. Może jednak również przynieść same straty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi