Skocz do zawartości
Kran28

Jak poprawnie i bezpiecznie wyczyścić skórzaną tapicerkę ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, mam dylemat co do produktów, których powinienem użyć przy czyszczeniu tapicerki mojego samochodu. Z ważniejszych informacji, mogę wam podać, że jest to tapicerka skórzana. Bardzo mi zależy, aby wyczyścić ją przy zachowaniu jak największej ostrożności, a przy tym użyć na tyle mocnych środków czyszczących, które bez problemu poradzą sobie z brudem. Błagam, podpowiedzcie i doradźcie w wyborze preparatów do tego typu roboty. Z góry wam dziękuję, trzymajcie się 😉 .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, w standardzie tapicerki skórzane przed wydaniem do sprzedaży pokrywa się warstwą ochronną. Zabieg ten ma na celu ochronić skórę przed szkodliwym wpływem wilgoci, promieni UV, niskich i wysokich temperatur. Co więcej ta dodatkowa warstwa ułatwia również czyszczenie samej tapicerki. Chociażby z tego względu warto tą właśnie warstwę ochronną utrzymywać w dobrej kondycji, ponieważ jej brak może spowodować miejscowe przebarwienia, odkształcenia, czy nawet pęknięcia. Tak więc, zanim zabierałbym się za czyszczenie tapicerki, upewniłbym się czy na sto procent warstwa ochronna jest w dobrej kondycji. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, sam mam pewne doświadczenie na temat czyszczenia skórzanej tapicerki. Jedynymi środkami jakie możemy zastosować, tak aby bezpiecznie i dokładnie wyczyścić naszą tapicerkę są specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia skóry. Może wydawać się to logiczne i niewarte wspominania, jednak uwierzcie mi na słowo, widziałem wiele innowatorów w tej kwestii. Często słyszałem, że wiele osób do czyszczenia skórzanych foteli używa mydła. Jest to jeden z powszechniejszych błędów, wynika on z tego, iż mydło ma odczyn zasadowy, który pozostawia trwałe ślady na skórze. Tak więc, jak już mówiłem, używamy jedynie środków do czyszczenia skóry. Jeśli chodzi o etapy czyszczenia, prezentuje się to następująco. W pierwszej kolejności usuwamy wszelki tłuszcz, kurz i brud. Warto również odkurzyć całą tapicerkę, oraz co istotne, aby cały proces czyszczenia przebiegał fragmentami. Pozwoli to na dokładniejsze wyczyszczenie całej tapicerki. Jeśli zdarzą się trudne zakamarki, możemy bez obaw użyć szczotki z miękkim włosiem, tak aby nie spowodowała szkód na skórze. Na podsumowanie powiem, że całe czyszczenie powinno wam zająć średnio 30-40 min. Jednak pamiętajmy, że skóra jest materiałem o który trzeba dbać regularnie, dlatego należy czyścić ją co mniej więcej 3 miesiące. Mam nadzieję, że moje porady się wam przydadzą, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej wszystkim, jak dla mnie istotne jest również rozgraniczenie uszkodzeń, które wystąpiły na tapicerce. Jeśli uszkodzeniem w waszym przypadku jest lekkie przetarcie, okaże się, że wystarczy poddać ją koloryzacji. Jednak bardzo istotne jest dobre dobranie farby, ponieważ chyba nikt z nas nie chce mieć miejscami odbarwień. Jak przy większości napraw, na starcie należy dokładnie oczyścić tapicerkę, tak, aby przy farbowaniu nie powstały nam jakiekolwiek niedoskonałości. Przydatnym narzędziem okaże się tutaj szczoteczka lub szmatka oraz specjalne środki do czyszczenia skóry. Co również zalecam, to sprawdzić na jakimś niewidocznym miejscu reakcję materiału na środek. Kolejnym istotnym krokiem jest zmatowienie naprawianej powierzchni drobnym papierem ściernym o gradacji np. 1500. Aby uzyskać pożądany efekt należy nałożyć kilka warstw barwnika. Jednak w przypadku głębszych przetarć, barwienie nie jest najlepszą metodą. Jest jednak coś, co nazywa się płynną skórą, która jest łatwa w stosowaniu i którą znacznie lepiej zastosować w tej sytuacji. Uwaga, preparat ten należy stosować etapowo, aż do otrzymania równej powierzchni. Po jej rozprowadzeniu i wyschnięciu możemy zaaplikować barwnik. Na koniec, w obu przypadkach zostaje nam zastosować zabezpieczenie takiej tapicerki specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Mam nadzieję, że rozwiałem wasze wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

W przypadku czyszczenia tapicerki skórzanej powinno się używać preparatów dedykowanych. Mają one odpowiednie Ph co zmniejsza ryzyko usunięcia warstwy ochronnej. Dodatkowo preparat powinien być aplikowany w formie pianki nakładanej na szczotkę  co znacząco zmniejsza  ryzyko przemoczenia materiału. Przed czyszczeniem konieczne jest dokładne odkurzenie oraz wydmuchanie sprężonym powietrzem brudu z trudno dostępnych miejsc.  Podczas czyszczenia warto dzielić powierzchnie na mniejsze sekcje, ułatwi to dokładne czyszczenie. Bez względu na to jaki produkt będzie użyty powinno się go sprawdzić w mało widocznym miejscu. Po czyszczeniu skórę należy zaimpregnować tak aby ograniczyć przywieranie brudu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi