Skocz do zawartości
Gość Grzesiek M.

Przygotowanie do długiej podróży za granicę.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grzesiek M.

Witam serdecznie,

w tym roku odchodzę na emeryturę wojskową i zanim pójdę do nowej pracy chcielibyśmy z żoną odbyć podróż życia i pozwiedzać. Najpierw planujemy udać się samochodem do Chorwacji a potem do Włoch, Francji i Hiszpanii a potem wrócić do domu przez Szwajcarię, Niemcy i Czechy. Mam Toyotę Avensis z 2010 w dobrym stanie. Chciałbym się jednak dowiedzieć jak przygotować się do tak długiej trasy. Planujemy po drodze pozwiedzać i być poza domem około miesiąca. Będę wdzięczny za każde wskazówki 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Marian

Dzień dobry 🙂 tylko pozazdrościć takiego pomysłu. Po odejściu na emeryturę należy Wam się z żoną taka podróż 🙂 A wracając do tematu - myślę, że przy dalekich podróżach najważniejsze jest bezpieczeństwo a zależy ono od stanu technicznego naszego samochodu. Toyota Avensis z 2010 roku to myślę dość pewne auto ale warto podjechać na przegląd do mechanika sprawdzić silnik, hamulce, układ wydechowy. Zastanów się jak długo masz akumulator, bo jak padnie w innym kraju to będziecie mieć problem. Może warto dla pewności wymienić przed wyjazdem? Dodatkowo zadbaj o ubezpieczenie podróżne i jakieś assistance które działa też poza Polską. Życzę udanej wyprawy! 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Kazar

Z tego co piszesz to w większości będziesz się poruszał po krajach UE więc chyba nie ma konieczności wykupienia zielonej karty, więc ważne OC i Assistance powinny wystarczyć. Moim zdaniem powinieneś dodatkowo:

- sprawdzić jakie są ograniczenia prędkości w tych krajach, żebyś nie był potem zdziwiony, że dostaniesz mandat za przekroczenie prędkości, który przyjdzie do Ciebie pocztą po kilku miesiącach od powrotu do domu,

- w Słowacji, Czechach i Austrii należy wykupić winiety drogowe, więc nie zapomnij o ich wykupieniu bo dostaniesz mandat,

- poczytaj też o dodatkowym wyposażeniu w danych krajach, bo mimo że jesteśmy w Unii to każdy kraj ma też swoje wytyczne. Przykładowo wiem, że oprócz trójkąta ostrzegawczego w Chorwacji trzeba mieć apteczkę, w Słowacji trzeba mieć komplet niezbędnych narzędzi (co przy tak długiej wyprawie jest całkiem mądre) a w Hiszpanii i Francji trzeba mieć zapasowe żarówki i bezpieczniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Grzesiek M.

Marian i Kazar: bardzo Wam dziękuję za cenne podpowiedzi. O kilku rzeczach o których wspomnieliście nie pomyślałem wcześniej, więc jestem bardzo wdzięczny. Obecna sytuacja w Polsce i w innych krajach jest ciężka, więc obawiam się, że będziemy musieli z żoną przełożyć naszą podróż, ale nie odpuszczę i prędzej czy później spełnimy swoje marzenia. PS. kolega podpowiedział mi też, żeby zabrać papierową mapę jeśliby nawigacja szwankowała albo się zepsuła i żebym spisał sobie telefony alarmowe w krajach w których będziemy... wiadomo, wszystko może się zdarzyć i lepiej być na to przygotowanym. A więc jeszcze raz dzięki!!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi