Skocz do zawartości
Gość Jarek

Opony używane "z kupy do utylizacji"

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jarek

Cześć. Mam 2 samochody (jeden mój a jeden żony) w związku z czym muszę inwestować w 4 komplety opon. Byłem ostatnio u wulkanizatora i trochę ponarzekałem, że muszę kupić 2 komplety letnich opon. Powiedział że może mi sprzedać za 20 zł za sztukę opony z kupki przeznaczonej do utylizacji. Śpieszyłem się i nie zdążyłem dopytać o co chodzi. Może wy mi wyjaśnicie, czy takie opony są w dobrym czy w złym stanie, czy warto je kupić i czy jest to w ogóle dozwolone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Izuśka

Cześć Jarek. Opony "z kupy" to opony zostawione przez klientów po wymianie na nowe - większość osób nie ma możliwości ich utylizacji więc stare zostawiają u wulkanizatora, który je utylizuje. Jedne osoby zdzierają opony do zera i nadają się one wyłączne na śmietnik a inne mało jeżdżą i wymieniają je co 2 sezony. Na kupie mogą się więc znaleźć opony w okropnym ale i w bardzo dobrym stanie. Moim zdaniem to dużo zależy od tego, czy ufasz wulkanizatorowi - jeśli jesteś od lat stałym klientem to raczej nie wciśnie Ci opon nadających się tylko do utylizacji. Ale jeśli pierwszy raz w życiu widziałeś faceta to raczej bym na to nie szła. Ja mam kolegę wulkanizatora i zawsze sprzedaje mi takie opony bardzo dobrej jakości po 20 zł do mojego samochodu - ale bardzo rzadko i mało nim jeżdżę więc jest to dla mniej jak najbardziej ekonomiczne. jednak do auta męża, którym robimy rocznie kilkanaście razy wiecej kilometrów kupujemy porządne nówki żeby mieć pewność że będą bezpieczne na daleką trasę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Marek

Izuśka ma rację - opony tak zwane "z kupy" to opony zostawione przez klientów do utylizacji. Oczywiście, niektóre z nich mogą być w bardzo dobrym stanie, bo wielu osobom nie chce się wystawiać opon używanych na olx czy allegro żeby zarobić parę złotych. Tak więc niewiele się to różni po prostu od zakupu używanych opon na aukcjach. Można więc kupić takie opony ale tylko wtedy jeśli jesteś w stanie sam zweryfikować czy są w dobrym stanie czy są na maxa zdarte.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam możliwość wzięcia od znajomego opon z kupy za niską cenę, żeby tak pojeździć sezon czy dwa bez kupna nowych. Martwię się jednak o to, czy chcąc zaoszczędzić nie doprowadzę do tragedii jeśli np. opony będą zbyt zużyte, bieżnik się zużyje i opony nie zachowają się odpowiednio w sytuacji zagrożenia na śniegu na lodzie. Słyszałem o zjawisku zwanym akwaplanacja. Co to dokładnie jest? Jak się przed tym chronić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, a więc trochę teorii: Akwaplanacja to utrata przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą. To zjawisko spowodowane jest tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. W efekcie końcowym może niestety wystąpić utrata kontroli nad pojazdem.

Przyczyny wystąpienia takiej sytuacji mogą być następujące:

- zbyt duża prędkość samochodu niedostosowana do sytuacji na drodze

- zdarty i zużyty bieżnik

- dodatkowo im szersze opony tym gorzej i im lżejszy samochód tym gorzej.

Tak więc jeśli kupisz opony z kupy to ok, bo zaoszczędzisz, ale trzeba zwrócić baczną uwagę na bieżnik. Jeżeli stare opony wymienisz na "nowe" ale z kończącym się bieżnikiem, to niebezpieczeństwo się zwiększa. Dodatkowo wiedząc, że mamy opony nie pierwszej nowości, powinniśmy dostosować prędkość do warunków atmosferycznych.

Mimo wszystko polecam kupić nowe opony a nie używane. Opony mają wbrew pozorom duży wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi